Jak vybrat zdroj vytápění?

Jaký zdroj tepla do svého domu vybrat a jak poznáte, kdy je ten správný čas na výměnu topného systému?

Možností, jak vytápět domácnost, je dnes celá řada a zorientovat se v různých typech vytápění nemusí být vždy snadné. Nejenže se domácnostem s posledními lety otevřela cesta k ekologickým způsobům vytápění, jako jsou tepelná čerpadla, ale i tradiční léty ověřené systémy mohou mít něco do sebe. Jaký zdroj tepla do svého domu vybrat a jak poznáte, kdy je ten správný čas na výměnu topného systému?

Jak jste na tom teď?

Než se pustíte do úprav a změny zdroje vytápění, chvilku ještě věnujte analýze spotřeby svého stávajícího zdroje. Můžete totiž zjistit, že je stále efektivní a udržitelný, a není nutné ho prozatím měnit. S tím souvisí i úprava rozvodů tepla v domě a případné další investice, které ovlivňují spotřebu energie na vytápění. V případě domů k rekonstrukci totiž bývá problémem především nedostatečné zateplení, které má za následek tepelné ztráty. To ani nejvýkonnější tepelné čerpadlo nezachrání.

Jak poznat, že už je čas zdroj tepla vyměnit?

  • Máte starý kotel 1. a 2. emisní třídy, který musíte do 1. září 2024 vyměnit. Pokud váš kotel nemá na výrobním štítku uvedenou emisní třídu nebo nemá výrobní štítek vůbec, o provozování kotle po tomto termínu rozhodne odborník při pravidelné kontrole, kterou musíte provést vždy jednou za tři roky.
  • Blíží se ke konci své životnosti. U plynového kotle se jedná zhruba o 15-20 let, u kotle na pevná paliva to může být 25-30 let.
  • Snižuje se účinnost kotle. To znamená, že vytápění je méně efektivní – teplota v zimě je u vás doma každoročně nižší, i když protopíte víc.
  • Váš dům produkuje zapáchající a hustý kouř. Nedokonalé spalování je jedním z příznaků snížené efektivity zdroje vytápění, navíc není ani ekologické, ani bezpečné.

Kotel na pevná paliva? Některé dostanou stopku

Kotle na pevná paliva, které spalují koks, hnědé i černé uhlí, české domácnosti stále využívají. Dávejte ale pozor, zda zrovna váš kotel nebudete muset brzy vyměnit. To vás totiž nemine, pokud máte starý kotel, který má na štítku uvedeno, že spadá do I. nebo II. emisní třídy. Od 1. září 2024 ho už nebudete moci používat kvůli jejich škodlivosti pro životní prostředí i člověka – spalování totiž produkuje polétavý prach, který obsahuje i karcinogenní zplodiny.  Pokud váš kotel žádný energetický štítek nemá, musí o jeho dalším provozu rozhodnout certifikovaný technik.

Pokud váš současný kotel kvůli právní regulaci nemusíte vyloženě odstavit, ale zajímáte se o úspornější a ekologičtější způsob vytápění, mějte na paměti, že ne každý kotel na tuhá paliva je dnes „špatný“.  I v této kategorii totiž můžete najít produkty splňující emisní třídu V. Jejich nespornou výhodou je nízká cena paliva a velmi dobrá výhřevnost. Doby, kdy jste museli přikládat každých několik hodin ručně, jsou tatam. Dnešní modely umí přikládat automaticky ze zásobníku. Kotel tak vydrží v provozu bez vaší obsluhy klidně i týden. Tento princip funguje jak u kotlů na uhlí, tak i kotlů na dřevo. Očividnou nevýhodou kotlů na pevná paliva je však nutnost palivo někde skladovat, na což nemá každá domácnost prostor.

Bez plynového kotle ani ránu

Vzhledem k tomu, že v českých domácnostech jsou nejoblíbenější plynové kotle, pojďme se podívat i na ně. Není ale kotel jako kotel. Běžnou volbou bývaly tzv. konvenční (atmosferické) plynové kotle – ty už se dlouhou dobu nesmí prodávat a nemá smysl s jejich výměnou otálet. Modernější a energeticky výrazně efektivnější volbou jsou dnes kondenzační kotle. Využívají princip kondenzace, kdy se spaliny ochladí natolik, že se obsažená vlhkost kondenzuje na vodu. Výměna atmosférického kotle za kondenzační může snížit náklady na topení až o 20 %.

Má tato volba také nějaké nevýhody? Je potřeba uvažovat i nad geopolitickým rizikem a možného „odříznutí“ Česka od dodávek plynu, zatím se ale taková obava nejeví jako příliš vážná. Limitem pro vás však může být i nedostupná plynová přípojka a investice do instalace kotle a úpravy spalinových cest, která může dosáhnout až 100 000 Kč.

Vytápění elektřinou – více pohodlí, ale dražší provoz

Vytápění elektřinou nabízí široké možnosti. Nejčastěji se setkáte s přímým elektrickým topením pomocí topných panelů nebo sálavých přímotopů, s akumulačními kamny nebo elektrokotlem. Akumulační kamna oceníte, pokud u svého dodavatele energií využíváte dvoutarifní sazbu. Díky nižší sazbě elektřiny v kamnech můžete teplo uskladňovat, a kdykoliv potom uloženou tepelnou energii uvolňovat k vyhřívání interiéru. Elektrokotel oproti tomu ohřívá vodu "sám" a rozhání ohřátou vodu do radiátorů. Než se ale do vytápění elektřinou pustíte, vezměte v úvahu nejen pořizovací cenu těchto řešení, ale i parametry, které ovlivňují efektivitu vytápění ve vašem domě.

Vytápění domu elektřinou není vhodné úplně pro každou domácnost Jejich instalace se je vhodná pouze v nízkoenergetických a pasivních stavbách. Vytápění elektřinou může mít ve vašem domě v závislosti na únicích tepla a velikosti vytápěného prostoru nižší účinnost ve srovnání s jinými topnými systémy. Mohlo by vás pak překvapit nejen chladno v interiéru, ale i vysoké provozní náklady.

Tepelné čerpadlo – hit posledních let

Žádný přehled moderních zdrojů vytápění se dnes neobejde bez zmínky o tepelném čerpadle. Proč se stal tak oblíbeným? Především kvůli své vysoké efektivitě a nízkým provozním nákladům. Mezi udržitelné zdroje vytápění patří také solární topné systémy, které jsou využívané pro vytápění interiéru podlahovým topením nebo k přípravě teplé vody. Než se ale trendem tepelných čerpadel necháte strhnout, zamyslete se nad tím, zda se vám investice do něj skutečně vyplatí. Ať už se jedná o jakýkoliv typ tepelného čerpadla, pojí se s jejich pořízením jedna nevýhoda – a to velká počáteční investice. V závislosti na druhu a výkonu tepelného čerpadla se cena může vyšplhat i na 300-400 tisíc korun. Protože většina čerpadel obsahuje chladivo, je nutno platit také za pravidelný servis.

Tepelné čerpadla jsou ideální do zateplených objektů s podlahovým vytápěním. Zde se může dostat spotřeba elektřiny v celém objektu na přijatelných cca 10 MWh ročně. Zákazník získá pohodlný zdroj tepla a náklady na provoz jsou přiměřené. Naopak energeticky a ekonomicky je nesmysl dávat tepelné čerpadlo do starého nezatepleného domu s ohřevem pomocí radiátorů,“ říká Leopold Benda ze společnosti BENEKOV.

Kotle na biomasu – cenově úsporné a ekologické topení

Udržitelnou, ale zároveň cenově přívětivou volbou je pořízení automatického kotle na biomasu. Výhodou těchto kotlů je kotlů na biomasu je jednak vysoká účinnost na úrovni až 95 %, tak i nízké provozní náklady. Moderní peletové kotle umožňují obsluhu jednou za 3 až 5 dnů, jedná se tedy o velmi pohodlný systém vytápění objektů za přiměřené náklady.

Hybridní systémy – budoucnost tepelné techniky o které se zatím moc nemluví

Podle schválených pravidel EU budou od roku 2029 nejprve kotle na plyn a topný olej a následně potom také kotle na tuhé paliva muset být dodávány v kombinaci s tepelným čerpadlem. Např. hybridní peletové kotle jsou spojením „toho nejlepšího z obou světů“ peletových kotlů a tepelných čerpadel. Na řídící jednotce se nastaví cena za kilogram pelet a kWh elektřiny. Řídící jednotka si pak počítá, kdy má topit který ze dvou zdrojů tepla. Provozní náklady jsou až o 40 % nižší než při topení pouze peletami nebo pouze čerpadlem. Přitom vstupní investice je přibližně na úrovni tepelného čerpadla určeného pro celoroční vytápění objektu.

uspora-energie-transparen-24-v4.png

Drahé systémy vytápění? Prozkoumejte možnosti financování

Termín konce provozu neekologických kotlů už se blíží a není čas s výměnou zdroje tepla příliš otálet. Nemůžete si dovolit financovat investici do výměny tepelného zdroje z vlastní kapsy? Možná vám pomůže stát.

  • S investicí do ekologičtějšího způsobu vytápění lidem pomohou dobře známé Kotlíkové dotace. Program je ale nyní otevřen pouze nízkopříjmovým domácnostem. Sem spadají například senioři nebo osoby, které pobírají příspěvek na bydlení. Těm pokryje Kotlíková dotace až 100 % nákladů a je vyplácena předem.
  • Ostatní mohou požádat o dotaci na výměnu starých kotlů v programu Nová zelená úsporám. Poskytovaná podpora pokryje až polovinu celkových nákladů. Příspěvek činí 40 až 140 tisíc korun podle typu nového zdroje.

Ať už využijete dotační podporu nebo ne, vždy je zde možnost využít účelový úvěr na bydlení od stavební spořitelny, s nímž dosáhnete na výhodnější úrokovou sazbu než u klasického spotřebitelského úvěru. Například Úvěr od Buřinky pro budoucnost je přímo určený pro zelené rekonstrukce, které zahrnují i výměnu stávajícího zdroje vytápění za udržitelnější variantu. Klienti, kteří snižují energetickou náročnost svého domu a směřují k ekologičtějším řešením, u Buřinky dostanou o 0,5 % výhodnější sazbu než u standartního úvěru na rekonstrukci. „Nově je u tohoto úvěru možné získat až o desítky procent nižší splátku od začátku splácení díky využití státní dotace. Nižší splátka je vhodná pro ty, kteří jsou rozhodnuti, že celou dotaci nebo její část po obdržení použijí jako mimořádnou splátku úvěru. Krom toho akceptujeme mimořádné splátky zdarma ze získané dotace a disponujeme týmem specialistů, kteří vám poskytnou kompletní informace o možnostech v oblasti dotací,“ popisuje Milan Pospíšil z Buřinky.

Úvěr od Buřinky pro budoucnost

Spočítejte si, jak může vypadat vaše úspornější bydlení.

Chcete vědět, jak na úspornější bydlení?

Vyplňte pár údajů o svém domě a spočítejte si úsporná opatření vhodná pro váš dům, včetně výše státní dotace a nabídky vhodného financování.