Udržitelná rekonstrukce: kde začít

Valí se na vás ze všech stran informace o zelených či energeticky udržitelných rekonstrukcích rodinných domů?

Valí se na vás ze všech stran informace o zelených či energeticky udržitelných rekonstrukcích rodinných domů? Čtete si o tom, kolik lidí plánuje opravit dům po babičce? Že byste měli myslet na naši planetu? Patříte mezi ty, kteří platí zbytečně moc za topení? Pak jsou tyto řádky určeny právě vám. Pojďme se společně podívat, co to vůbec je energeticky udržitelná rekonstrukce.

Jednoduše řečeno, jde o čtyři základní opatření, která povedou k nižším účtům za provoz domu a současně prospějí životnímu prostředí. Následující kroky byste měli provést ideálně současně, případně ve správném pořadí.

Nejprve musíte zbránit zbytečným únikům tepla. Tedy zateplit stěny, podlahy, stropy, střechu a vyměnit okna a dveře.

Pokud topíte starým kotlem na pevná paliva nebo více než 20 let starým plynovým kotlem, měli byste vyměnit zdroj vytápění. Ideálně za tepelné čerpadlo nebo kotel na dřevo či pelety.

Třetí opatření spočívá v přidání obnovitelného zdroje energie – tedy FVE (fotovoltaické elektrárny) nebo termických panelů.

Myslete také na šetrné zacházení s vodou a v rámci rekonstrukce rozvodů v domě zvažte využívání dešťové nebo šedé vody.

Udržitelné rekonstrukce jsou také podporované státem. Dotačním programem Nová zelená úsporám můžete ušetřit i více než polovinu nákladů. Jen je potřeba dopředu počítat s tím, že to nepůjde čistě svépomocí. Hned na začátku budete potřebovat pomoc projektanta a energetického specialisty.

Udělejte si základní představu

Kde začít, když vím, že mám starý dům, velké měsíční náklady na bydlení, ale vůbec netuším, jaká opatření jsou pro můj dům vhodná? Vaše první kroky by měly vést na místo, kde vám poskytnou bezplatné poradenství o energetických úsporách, např. EKIS (Energetický konzultační a informační střediska). Nově vám mohou pomoci i stavení spořitelny a poskytnou vám poradenství v oblasti státních dotací.

„Naši bankéři klienta provedou jednoduchou energo kalkulačkou, která po zadání základních údajů o nemovitosti navrhne vhodná opatření. Modelace zobrazí i možnou výši dotace, kterou lze získat od státu a jak celkovou investici výhodně financovat. I v Buřince máme tým, který vás provede světem dotací. Pomůžeme vám se v jednotlivých dotačních programech zorientovat, představíme informace, které byste měli při žádosti o dotaci vědět a také vás samotnou žádostí o dotaci provedeme,“ říká Milan Pospíšil ze Stavební spořitelny České spořitelny.

Co mě čeká a ideálně nemine?

Není dobré se do úprav pustit bezhlavě. Nejprve je důležité zjistit, v jakém je váš dům vlastně stavu. Z čeho je postaven, zda má dostatečnou izolaci, jak to vypadá se střechou, okny, rozvody nebo jestli nemáte problémy s vlhkostí. Důležité je také vědět, čím topíte a jak je teplo rozváděno po domě. S tím vám pomůže právě projektant nebo energetický specialista. Dům projde a zkontroluje. Zhodnotí, co a jak je potřeba změnit a doporučí, jaké materiály k tomu použít.

Bez projektanta ani ránu

Když víte, co je na domě špatně, musíte se rozhodnout, zda to uděláte najednou (a ušetříte čas i peníze) nebo budete opravovat postupně podle toho, co nejvíc hoří. V každém případě byste pro opravy tohoto rozsahu měli mít připravený projekt. A to nejen tak ledajaký – chtějte prováděcí projektovou dokumentaci. Je obsáhlejší než např. projekt pro stavební povolení a jasně stanovuje, jaké materiály se při rekonstrukci musí použít. Stavební firma tak dostane do ruky mnohem přesnější návod.

Jak najít toho správného člověka

Tyto rady jsme si vypůjčili ze skvělé knihy Zdravý dům od základů, od autorů Ivy Černé, Libora Hrubého a Petra Kuběnského. Za přečtení stojí celá a najdete ji zdarma ke stažení:
Abychom pořád nemuseli psát „architekt, nebo projektant“, budeme na následujících stranách mluvit už jen o projektantech, přestože většina řečeného platí i pro architektonickou profesi. Nejprve něco k samotnému hledání. Projektantů, kteří nabízí své služby, je jako máku, takže vybrat si jednoho z nich může být oříšek. Při rozhodování by měla být cena tím posledním vodítkem, protože špatný projekt vás může nakonec stát daleko víc peněz, než kolik ušetříte. Jaká jsou ta důležitá kritéria?

  • Reference – Podívejte se, co o daném člověku píší bývalí zákazníci, nebo se ptejte známých, s kým mají dobrou zkušenost. Zalistovat můžete i seznamem členů CPD (www.pasivnidomy.cz/firmy). Za ty ručíme!
  • Osobní setkání – Vytipujte si pár kandidátů a zaskočte za nimi na krátkou seznamovačku. Ptejte se jich, jak obvykle pracují, jaké hodnoty jsou pro ně důležité, zjistěte, jak jsou zahlcení a jak obvykle řeší, když se zákazníkům něco nelíbí. Nechte si ukázat nějaké předchozí realizace (omrkněte je klidně i fyzicky).
  • Lidská chemie – Až se vrátíte domů, zhodnoťte pro sebe, jak důvěryhodně na vás daný člověk působil, jestli máte pocit, že vám naslouchal…zkrátka, jestli vám na první dobrou lidsky sedne.
  • Dostatek času – Než si řeknete „ano“, měli byste být přesvědčeni, že váš odborník má čas se věnovat vaší zakázce. Poznáte to třeba podle toho, že bude ochoten vám dopředu slíbit termíny k osobním setkáním.
  • Podobný styl – Pokud máte o domě specifickou představu (víte, že chcete dřevostavbu, nebo jste rozhodnutí pro pasivní standard), ujistěte se, že projektant má s tímhle typem budov už zkušenost.
  • Otevřenost – Každý dobrý projektant s vámi dopředu, před samotným podpisem, projde smlouvu a vysvětlí vám každý její bod. V každém případě, pokud máte dojem, že je pro odborníka důležitější vlastní kreativní ego než vaše potřeby a nebere vás jako partnera, běžte raději o dům dál.

PENB napoví, kudy uniká teplo

Ruku v ruce s přípravou projektu jde i výpočet PENB (průkazu energetické náročnosti budovy). Jedná se o dokument, který poskytuje informace o tom, jak je budova energeticky náročná. Proč je to důležité? PENB vám říká, kolik energie vaše budova spotřebovává na vytápění, ohřev vody či chlazení. Tato informace je užitečná ze dvou důvodů:

  • Finanční úspory: Nižší energetická náročnost znamená nižší náklady na provoz.
  • Ochrana životního prostředí: Energeticky efektivní budovy produkují méně emisí skleníkových plynů, což pomáhá snižovat negativní dopady na životní prostředí.

Kdo takový průkaz vystaví a kde ho najít? Je to energetický specialista a jejich seznam najdete na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Výkres máte? A mohla bych ho vidět?

Aby mohl energetický specialista výpočet provést, potřebuje výkres domu, který odpovídá aktuální skutečnosti. Ten musí mít každý majitel nemovitosti, ale lidé o této povinnosti nevědí, takže v praxi to není příliš časté. Pokud i vám chybí, můžete jej zkusit najít v archivu na stavebním úřadě. Jestli ani tam nemáte štěstí, nebo není výkres aktuální (nejsou v něm zaneseny všechny možné úpravy, kterými dům ve své historii prošel), musíte si nechat „nakreslit“ nový, cena se bude pohybovat v řádu nižších desítek tisíc.

Sami, nebo na klíč?

Nyní tedy víte, v jakém stavu je dům a máte projekt na kompletní opravu. Co dál? Musíte se rozhodnout, zda si necháte dům opravit na klíč, nebo zvolíte kombinaci rekonstrukce svépomocí a hledání jednotlivých řemeslníků. Pokud se ve stavebnictví trochu vyznáte, můžete druhou variantou ušetřit 30-40 % nákladů. Můžete ale také snadno udělat spoustu chyb nebo narazit na špatné řemeslníky, a nakonec vás to může stát o půlku víc než rekonstrukce na klíč. V případě, že plánujete žádat o dotaci, včas myslete na to, že některé činnosti může provádět jen certifikovaný odborník.

S projektem se můžete pustit do hledání stavební firmy nebo jednotlivých řemeslníků. Ti by vám měli připravit rozpočet na práci i materiál. Oslovte jich více, abyste měli srovnání. Žádejte reference. Už počáteční jednání vám napoví, zda své práci rozumí a je na ně spoleh. Ať už se rozhodnete jakkoli, vždy je vhodné mít osobu zajišťující technický dozor, který je Vaší důležitou ochranou. 

uspora-energie-transparen-24-v4.png

Z čeho financovat rekonstrukci?

Když víte, jak by ideálně měla rekonstrukce vypadat a kdo ji provede, přichází na řadu řešení financování. Musíte se rozhodnout, do jaké míry pokryjete úpravy domu z vlastních úspor a kolik si na ni půjčíte. Jakkoli by se právě využití vlastních zdrojů mohlo zdát rozumné, odborníci před vyčerpáním úspor varují. Proč?

„Pokud jsou tyto úspory vaše jediná rezerva, nebylo by moudré použít je k zaplacení rekonstrukce. Kdyby došlo k výpadku příjmů, můžete se ze dne na den dostat do problémů. Měli byste třeba novou koupelnu, ale neměli byste na živobytí. Bez příjmu už by vám ale nikdo úvěr neposkytl,“ říká Jolana Dyková z Buřinky„Pokud byste si ale na rekonstrukci vzali úvěr a přišli o práci, pořád by vám zbyla rezerva. Z té byste hradili živobytí i splátky úvěru,“ dodává.

Účelové úvěry na bydlení (hypotéka nebo úvěr od stavební spořitelny) jsou navíc daňově zvýhodněné. O zaplacené úroky si můžete snížit základ daně. V praxi to znamená, že zhruba jednu splátku ročně za vás zaplatí stát v podobě snížení (vratky) daní. U těchto úvěrů je také díky delší splatnosti možnost upravit si splátku tak, aby představovala menší zatížení rodinného rozpočtu.

Jsou tedy situace, kdy je úvěr zodpovědné řešení. A bydlení mezi ně rozhodně patří, ale i zde platí: zůstaňte nohama na zemi. Při plánovaní rozpočtu nezapomeňte na případné vícepráce a rostoucí ceny materiálu.

Úvěr od Buřinky pro budoucnost

Spočítejte si, jak může vypadat vaše úspornější bydlení.

Chcete vědět, jak na úspornější bydlení?

Vyplňte pár údajů o svém domě a spočítejte si úsporná opatření vhodná pro váš dům, včetně výše státní dotace a nabídky vhodného financování.

Průvodce úspornou rekonstrukcí

Úsporná rekonstrukce či výstavba krok za krokem. Články, videonávody a mnoho dalšího.