Zateplíte, ušetříte. Jak to celé funguje?

Zateplovat, nebo ne – to je oč tu běží. Jaké jsou hlavní argumenty, které hovoří pro a proti?

Zateplovat, nebo ne – to je oč tu běží. Jaké jsou hlavní argumenty, které hovoří pro a proti? Kdy se pustit do akce a kdy raději vyčkat? Jak postupovat a jaký materiál zvolit? Opravdu se zateplování vyplatí? Kolik vlastně stojí a jak jej ideálně financovat? Na tyto a další otázky vám odpovíme v tomto článku.

Jak se odhodlat k zateplení?

Možná zateplit dům chcete a možná ne, přemýšlíte, zvažujeme, počítáte, nemůžete se rozhoupat… Které momenty vám pomůžou se rozhodnout:

  • Moment první: Zasloužil by si váš dům ještě nějakou další úpravu? Máte problémy s plísní, odlupuje se vám omítka, zatéká vám do střechy? Pokud je odpověď kladná, neváhejte a udělejte vše najednou.
  • Moment druhý: Záleží vám nejen na rodinném rozpočtu, ale i na životním prostředí? Pokud je odpověď kladná, pusťte se do práce.
  • Moment třetí: Je váš dům zateplený jen tenkou vrstvou polystyrenu, třeba 5 cm? Pokud je odpověď kladná, doporučujeme staré zateplení strhnout a nahradit ho silnější vrstvou. „Existují i sanační systémy, které dovolí na původní zateplení s nedostatečnou tloušťkou vrstvy tepelné izolace přidat další vč. dodatečné tepelné izolace, ale takové řešení bývá velmi nákladné a složité. Postup zateplení je v tomto případě totiž jiný, původní fasáda se napřed musí rozdrážkovat, aby bylo přerušeno nežádoucí napětí v původní fasádě. Sanační systém dále používá speciální malty a hmoždinky. Na českém trhu není mnoho firem, které by tyto specializované postupu uměly,“ vysvětluje David Tesař ze společnosti Dekprojekt.
  • Moment čtvrtý: Dům nemáte zateplený vůbec a pohled na fakturu za energie není veselý. Odhodlejte se udělat první krok k tomu, abyste s tím něco udělali.

Máte jasno v tom, že zateplovat chcete. Dříve než se vrhnete na samotnou rekonstrukci, potřebujete znát PENB vašeho domu. Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) zjednodušeně prezentuje, jaká je energetická spotřeba budovy a zařazuje ji do určité třídy energetické účinnosti na stupnici od A po G. Moderní a energeticky úsporné domy bývají zařazeny do třídy A, zatímco energeticky náročné budovy spadají do třídy G. PENB zpracovává energetický specialista – odborník s oprávněním od Ministerstva průmyslu a obchodu. Jejich seznam najdete např. na https://novazelenausporam.cz/specialiste/.

Jak začít?

  1. Pozvěte energetického specialistu. Ten vše potřebné spočítá a doporučí ideální variantu zateplení s ohledem na energetickou účinnost a cenu. Doporučí tloušťku a typ izolačního materiálu.
  2. Zvolte vhodného dodavatele, hledejte recenze, ptejte se sousedů a kolegů v práci. Tuto fázi nepodceňte. Inspiraci můžete najít i v článku Jak vybrat firmu na rekonstrukci.
  3. Hurá na to…

Kde začít?

 

Stěny

Při zateplení stěn máte na výběr ze dvou možností:

Kontaktní zateplení (ETICS)

Kontaktní zateplení, které zejména z důvodu snazší proveditelnosti, patří k běžněji využívaným metodám, spočívá v lepení a kotvení izolace (minerálních desek nebo pěnového polystyrenu) na pevný podklad fasády a jejím následným překrytím tenkou vrstvou omítky.

Provětrávaná fasáda

V případě provětrávané fasády je pak na obvodovou stěnu připevněna (minerální) izolace, následovaná vzduchovou větranou mezerou, a nakonec fasádní obklad. Odměnou za náročnější proveditelnost se provětrávaná fasáda odměňuje svým majitelům lepší zvukovou izolací a zároveň umožňuje domu „lépe dýchat“. 

Vedle zateplování fasády jako takové, je samozřejmě možné zateplit stěny také přímo z interiéru. Takové řešení s sebou ale nese řadu rizik, včetně nedostatečného prohřátí zateplených stěn a vzniku plísní. Proto jej také odborníci doporučují spíše jako nouzové, tedy například v případě rekonstrukce památkově chráněných domů, kde není možné zateplovat zvenku.

Z čeho se skládá zateplovací systém stěn?

Na vnější stěnu domu se nalepí tepelná izolace, která se zajistí kotvením (hmoždinkami). Následuje základní vrstva a omítka.

Tepelná izolace: V případě rodinných domů hovoříme hlavně o dvou možnostech – polystyren a minerální vata. V dnešní době se nejčastěji používá šedý polystyren. Je sice dražší než polystyren bílý, ale má lepší tepelně izolační vlastnosti – na stejný efekt je při šedém polystyrenu potřeba tenčí vrstva materiálu.

Další možností je minerální vata. Tato volba u rodinných domů nebývá tak častá, ale reálná je. Díky nižší hořlavosti je typičtější pro domy se specifickými požárními požadavky (domovy seniorů, nemocnice, školy atd.), ve vyšších domech (s požární výškou nad 22,5 m) a v místě požárních pásů. Oproti polystyrenu je minerální vata nákladnější, a to až o 30 %, a její montáž je obtížnější. Tepelně izolační vlastnosti má podobné jako bílý polystyren.

Kotvy: Počet kotev na metr čtvereční se odvíjí od zatížení větrem a stanovuje ho projektant.

Základní vrstva: Základní vrstvu tvoří výstužná síťovina, která se aplikuje do stěrkového tmelu. Před i po její realizaci je potřeba dodržet technologickou přestávku. Poté se přistupuje k dokončovacím pracím a nanáší se omítka.

„Investor volí ucelený certifikovaný systém. Není žádoucí koupit lepidlo od dodavatele A, tepelnou izolaci od dodavatele B, základní vrstvu od dodavatele C a omítku od dodavatele D. Pokud se někdo rozhodne zateplit si dům svépomocí a nakupovat materiály od různých dodavatelů, nemůže počítat se zárukou na zakoupený materiál,“ upozorňuje David Tesař.

Střecha

Zateplení střechy podle odborníků pomůže snížit energetickou spotřebu až o 20 %. Nejběžnější způsoby zateplování šikmé střechy jsou dva, a to umístění izolace nad krokve (do exteriéru) či mezi a pod krokve (do interiéru). Rozdíl? Velmi stručně řečeno: nadkrokevní zateplení volí především lidé, kteří touží po přiznaných krovech v podkroví a zároveň jsou ochotni si připlatit za větší tepelný komfort. Druhý způsob (podkrokevní) pak využijí spíše ti, kteří se pouští do rekonstrukce starého domu, přičemž ale nechtějí odkrývat původní střešní krytinu a nevadí jim, že si izolací nepatrně zmenší podkrovní prostor.

Současně s rozhodováním o tom, kam izolaci umístit, vás čeká také rozhodnutí, jaký materiál pro ni vybrat. A stejně jako o možnostech umístění izolace nerozhodujete jen vy, ale i aktuální stav a možnosti vašeho domu, také na výběr vhodného izolačního materiálu byste neměli zůstat sami. Lepší je radit se vždy s odborníky, kteří vám usnadní volbu mezi minerální, dřevovláknitou, celulózovou či řadou dalších izolací, které trh dnes nabízí. Odborníci vám mohou pomoci nejen ve výběru správného typu izolace, ale poradí také se způsobem aplikace. Použít lze klasické role nebo izolační desky, pro vyplnění dutin se hodí foukané (minerální) izolace.

Podlahy

Pokud chcete docílit maximální ochrany před tepelnými ztrátami, které u podlah můžou představovat až 10 %, neměli byste opomenout ani na ně. V případě podlahy by první otázkou mělo být, zda je dům podsklepený. S ohledem na to pak totiž budete nejspíše vybírat nejen konkrétní typ izolace (EPS desky, desky z minerální vaty či polyuretanové desky), ale také způsob, jakým budete izolovat. V případě nepodsklepené místnosti se v podstatě můžete držet celkem jasného postupu – odstranění původního povrchu, sanace a hydroizolační vrstva následovaná tepelněizolační vrstvou. V podsklepených místnostech, které neumožňují umístění tak silné vrstvy izolace, je pak odborníky doporučováno zateplit podhled ze strany nevytápěné místnosti.

Kdy začít?

Hlavní limitující faktor představují mrazy. V těch by se nemělo omítat ani vytvářet základní vrstva. Ideální období pro zateplení je tedy kdykoliv od dubna do konce října. Pokud má váš dům velké plochy na jižní stranu, kde je v létě velké horko a pálí na ně sluníčko, pusťte se do zateplení na jaře nebo na podzim.

Budu potřebovat stavební povolení?

Jednoznačná odpověď na tuto otázku neexistuje. Stavební zákon totiž říká, že povolení je potřeba na úpravy, při kterých se mění rozměry, statika anebo vnější vzhled budovy. Jeden konkrétní případ mohou dva různí úředníci vyhodnotit různě. Není zde jednotný postup. Vždy je proto lepší předem se informovat na daném stavebním úřadě.

uspora-energie-transparen-24-v4.png

Kolik zateplení vlastně stojí a kde na to vzít?

Přesná kalkulace je velmi individuální a odvíjí se od konkrétní podoby daného domu. Záleží např. na počtu oken ve stěně (za plochu bez oken je cena nižší), zda je na stěně balkon, zábradlí, na členitosti domu aj. Obecně lze říct, že se cena za 1 m2 zateplení pohybuje okolo 1,5 – 2,5 tisíc korun a zateplení průměrného rodinného domu vyjde na méně než 1 milion korun.

Zateplení domu snižuje energetickou náročnost domu, a na jeho financování lze tedy v případě splnění podmínek čerpat státní dotaci Oprav dům po babičce, která se vyplácí předem.

Abyste mohli obdržet finanční pomoc z programu Oprav dům po babičce, je nutné provést efektivní zateplení budovy, které povede ke snížení spotřeby energií na požadovanou úroveň. Kromě žádosti o finanční podporu na zateplení lze také požádat o financování dalších úsporných opatření, jako je instalace solárních panelů, výměnu topného systému, ohřev vody, sběr dešťové vody, nabíjecí stanice pro elektromobily a další.

Přesnou výši dotace spočítá energetický specialista nebo realizační firma, kterým je třeba o záměru čerpat ji předem říct. Na komplexní zateplení je možné získat až 1 milion korun. V kombinaci se zvýhodněným úvěrem od stavebních spořitelen tak lze snadno docílit toho, že ačkoli se jedná o nákladný krok, ve finále tolik nezatíží váš rodinný rozpočet.

Stavební spořitelna České spořitelny nabízí pro tyto účely Úvěr od Buřinky pro budoucnost. „Zvýhodňujeme rekonstrukce s ekologickým záměrem. V případě Úvěru od Buřinky pro budoucnost máte úrokovou sazbu o 0,5 % výhodnější oproti standardní rekonstrukci. Existuje zde také možnost mimořádných splátek zdarma. A jako bonus je vám k dispozici tým našich specialistů, kteří vám poskytnou ucelené informace o možnostech v oblasti dotací,“ vysvětluje Milan Pospíšil z Buřinky.

Úvěr od Buřinky pro budoucnost

Spočítejte si, jak může vypadat vaše úspornější bydlení.

Chcete vědět, jak na úspornější bydlení?

Vyplňte pár údajů o svém domě a spočítejte si úsporná opatření vhodná pro váš dům, včetně výše státní dotace a nabídky vhodného financování.

Průvodce úspornou rekonstrukcí

Úsporná rekonstrukce či výstavba krok za krokem. Články, videonávody a mnoho dalšího.

Tento projekt je spolufinancován ze systému EU pro obchodování s emisemi prostřednictvím Modernizačního fondu

logo-spolufinancovani-eu.png