Jak financovat rekonstrukce?

Pokud řešíte koupi, stavbu nebo rekonstrukci – tedy bytové potřeby, je nejvhodnější účelový úvěr na bydlení.

Je více možností, jak si půjčit peníze, a každá je vhodná pro jiný účel. Pokud řešíte koupi, stavbu nebo rekonstrukci – tedy bytové potřeby – je nejvhodnější účelový úvěr na bydlení. Podle částky, kterou si chcete půjčit, můžete volit mezi nezajištěným úvěrem od stavební spořitelny nebo úvěrem zajištěným nemovitostí (hypotékou).

Úvěr od stavebních spořitelen

Kdo si spořil na „stavebku“, má vystaráno. Úvěr ze stavebního spoření je výhodnou volbou, při níž využijete dříve uložené prostředky, úroky i státní podporu, a navíc se vyhnete zřízení zástavního práva k nemovitosti. Jedinou podmínkou pro získání řádného úvěru ze stavebního spoření je několik let spořit, u Buřinky stačí dva roky. Půjčit si můžete až dvojnásobek naspořené částky. Pokud máte na stavebku uloženo 150 000 kč, získáte úvěr až 300 000 a na rekonstrukci tak můžete využít spolu s vašimi úsporami 450 000 Kč.

Pokud nechcete čekat nebo potřebujete vyšší částku, , je další možností nezajištěný úvěr od stavební spořitelny:

  • Úvěr od Buřinky ve výši 2,5 milionu lze rozložit v čase až 25 let můžete využít např. na rekonstrukci. Zároveň nemusíte mít naspořeny vlastní prostředky v povinné výši jako u hypotéky, ani založené stavební spoření nebo nemovitost k zastavení.
  • Pokud jste získali dotaci z programu Oprav dům po babičce, můžete využít zvýhodněný úvěr Oprav dům po babičce s Buřinkou se sazbou 3,38 % pevnou po celou dobu splácení.
  • Pro ostatní úsporné rekonstrukce je vhodný Úvěr od Buřinky pro budoucnost. Úvěr od Buřinky pro budoucnost je přímo zaměřený na udržitelné rekonstrukce. Ty se snažíme podporovat a nabízíme u něj proto o 0,5 % nižší úrokovou sazbu oproti standardním rekonstrukcím. Nově je u tohoto úvěru možné získat až o desítky procent nižší splátku od začátku splácení díky využití státní dotace. Nižší splátka je vhodná pro ty, kteří jsou rozhodnuti, že celou dotaci nebo její část po obdržení použijí jako mimořádnou splátku úvěru. Krom toho akceptujeme mimořádné splátky zdarma ze získané dotace a disponujeme týmem specialistů, kteří vám poskytnou kompletní informace o možnostech v oblasti dotací,“ dodává Milan Pospíšil z Buřinky.

Hypotéka

Pokud se chcete pustit do úprav skutečně „od podlahy“, a potřebujete tedy vyšší částku, a zároveň můžete zastavit nemovitost, je hypotéka i přes aktuálně vyšší sazby správnou volbou. Na opravy, při nichž snížíte ekologickou náročnost domu, vám přijde vhod Hypotéka pro budoucnost od České spořitelny. Podobně jako u úvěru ze stavebního spoření si můžete úroky odečíst ze základu daně. Bez určitého obnosu z vlastního prasátka a zřízení zástavy se zde ale neobejdete.

Nová zelená úsporám

Dotace na úsporné bydlení poskytuje především program Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro majitele rodinných domů jsou poskytovány 3 druhy dotačních programů: Nová zelená úsporám Light (zálohová dotace pro seniory, invalidní důchodce a příjemce příspěvku na bydlení nebo přídavku na dítě), Nová zelená úsporám Standard (pro majitele rodinných domů na dílčí renovace) a Oprav dům po babičce (zálohová dotace pro majitele starších rodinných domů určená na komplexní renovaci).

V programu NZÚ Light můžete žádat o dotace na zateplení, výměnu oken, dveří či solární ohřev vody.

NZÚ Standard nabízí dotace na zateplení, zelené střechy, využití tepla z odpadní vody, kotle, kamna a tepelná čerpadla, FVE, novostavby, dešťovku, na solární ohřev vody, ekomobilitu, řízené větrání s rekuperací a řadu dotačních bonusů.

Program Oprav dům po babičce je určený k financování kompletního zateplení, které je však možné kombinovat s dotací na výměnu kotlů, kamen, pořízení TČ, FVE, řízeného větrání s rekuperací, využití tepla z odpadní vody, zelených střech, dešťovky, ekomobility, a také nabízí různé dotační bonusy. „Na rozdíl od standardního programu nabízí Oprav dům po babičce dotaci předem, ta se může vyšplhat i přes milion korun. Dotace pokryje až 50 % způsobilých výdajů, na zbývající část si mohou úspěšní žadatelé vzít výhodný úvěr. Další výhodou je bonus 50 tisíc korun na každé dítě. Příjemci dotace mají dva roky na dokončení renovace,“ připomíná Petr Valdman, ředitel SFŽP.

Kotlíkové dotace

Domácnosti s omezenými finančními prostředky, zejména senioři a ti, kteří pobírají příspěvek na bydlení, mají možnost získat až 95% finanční podporu na výměnu starého kotle na tuhá paliva. Důležité je, že není nutné mít na účtu velkou finanční rezervu, protože finanční prostředky budou poskytnuty předem. Domácnosti, které nepatří do této kategorie, mohou požádat o finanční podporu ve výši až 50 % na výměnu neekologického kotle prostřednictvím dotačního programu Nová zelená úsporám.

Více informací o Kotlíkových dotacích naleznete ZDE.

Cesta za dotačním poradenstvím v Buřince

Vyznat se v dotačních programech může být složité, stavební spořitelny proto od ledna nabízí dotační poradenství. Jak probíhá?

1. krok

Nezávazně si na energetické kalkulačce na webu Buřinky spočítáte vhodná opatření pro váš dům. Dozvíte se, jak snížit měsíční náklady, jaká úsporná opatření jsou pro váš dům vhodná a jak je financovat.

2. krok

Do 2 pracovních dnů se vám ozve náš specialista z týmu dotací. Podrobněji vám představí jednotlivé dotační programy včetně úsporných opatření, na které je možné dotaci získat. Detailně vám vysvětlí podmínky pro její získání a jaké dokumenty budete potřebovat.

3. krok

V případě zájmu vám předáme kontakty na specialisty, kteří vám pomohou například s odborným posudkem, energetickým hodnocením, s technickým dozorem a dalšími věcmi.

4. krok

Pokud si budete žádost o dotaci podávat sami, pomůžeme vám a celým procesem vás provedeme.

Tento projekt je spolufinancován ze systému EU pro obchodování s emisemi prostřednictvím Modernizačního fondu

logo-spolufinancovani-eu.png