Každá rekonstrukce potřebuje čas a plánování. Situace na trhu vyžaduje oslovit kvalitní řemeslníky a stavební firmy alespoň s půlročním předstihem. Samotnému oslovení by ale ještě měl předcházet jejich důkladný výběr. V kvalitě řemeslníků totiž mohou být velké rozdíly. Dejte na reference a zkušenosti ostatních. Ptejte se, hledejte, neuspěchejte výběr. Na kvalitní firmu nebo osvědčeného zedníka se vyplatí počkat. A pokud jste se rozhodli rekonstruovat svépomocí, pusťte se jen do toho, o čem víte, že opravdu zvládnete.
Co musíte rozhodnout, když hledáte firmu na rekonstrukci:
Rekonstrukce svépomocí, s řemeslníky nebo na klíč?
Průzkum mezi klienty Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky) ukázal, že rekonstrukci „na klíč“ využije pětina lidí. Necelá polovina respondentů část prací dělá svépomocí a na část osloví firmy. Jednotlivé řemeslníky si pak postupně vybírá 19 % respondentů. 14 % klientů Buřinky při rekonstrukci spoléhá pouze samo na sebe. Všechny varianty mají svá pro a proti.
U rekonstrukce svépomocí můžete začít kdykoliv, nebudete se muset s nikým dohadovat a můžete výrazně ušetřit na práci. Na internetu najdete návody v podstatě na všechno. Myslete také na to, že tím spotřebujete většinu svého volného času, někdy možná i dovolenou. Zapojení zručných známých či rodiny může klidně vydat za partu zkušených odborníků. Pokud ale nemáte čas, chuť nebo nejste manuálně zruční, bude lepší si najmout profesionála.
Práce jednotlivých řemeslníků bývá levnější než služby stavebních firem. Na druhou stranu, pokud budete vyjednávat zvlášť se zedníkem, elektrikářem, truhlářem a klempířem, narůstá riziko zpoždění, nedostatečného předání informací a specifik stavby či chyb v koordinaci. Zdaleka ne každý řemeslník bude navíc ochotný uzavírat smlouvu o dílo.
To by se u stavební firmy stát nemělo. Kromě lepší návaznosti prací také nabízí komplexní pohled na rekonstrukci a může vás upozornit na problémy, kterých by si jednotliví řemeslníci nemuseli všimnout. Výhody bývají vykoupeny vyšší cenou. I když to nemusí být nutně pravidlo.
Už tedy víte, zda hledáte dílčí řemeslníky nebo firmu pro rekonstrukci na klíč. A podle toho jdete vybírat.
Jak najít firmu na rekonstrukci?
Choďte na návštěvy a zkoumejte detaily
Mnohdy se o firmách dozvíte díky doporučení rodiny, přátel nebo sousedů.
Rodině našich pěstounů pomohla s nalezením osvědčené stavební firmy Buřinka. Osloveny byly dvě stavební firmy a jeden samostatný řemeslník. Podmínkou bylo, aby rekonstrukce proběhla ještě v letošním roce, což byl kvůli vytíženost firem docela problém, naštěstí s dobrým koncem.
Vy se rozhlédněte kolem sebe. Ptejte se proto na zkušenosti lidí, kteří ve vašem okolí nedávno rekonstruovali. Pozvěte se na návštěvu a rovnou zjistěte jaká pozitiva a negativa její služby měly. Získáte spoustu cenných (a vašimi známými draze vykoupených) rad, na co si dát při rekonstrukci pozor.
„Rodiče rekonstruovali byt asi půl roku před námi. Věděla jsem tedy, že si mám dát pozor, abychom se s řemeslníkem jasně pochopili, jaký chci ořez obkladů a jakou barvu spárovací hmoty. U rodičů to totiž nedopadlo úplně dobře a koupelna se musela obkládat znovu,“ říká paní Karla z Jičína.
„Krátce po rekonstrukci se objevily dva problémy, jeden u skříňky v koupelně a druhý u desky v kuchyni. Stavební firma vůbec nechtěla reklamace uznat a tohle malicherné dohadování způsobilo, že už je dále známým nedoporučím,” říká pan Petr z Brna.
Internetové recenze řemeslníků a stavebních firem
Dalším krokem při výběru může být hledání na internetu. Stavební firmy mívají na svých stránkách sekci s ukázkami prací. Poptávat řemeslníky na konkrétní práce můžete např. na www.nejremeslnici.cz, www.poptavej.cz, www.seznamremeslniku.cz a další, nebo v nejrůznějších facebookových skupinách (znáte třeba ŘEMESLNÍCI NABÍDKA – POPTÁVKA; ŘEMESLNÍCI nebo Řemeslníci ČR – Doporučení/Nedoporučení). Pokud firmu na internetu najdete, přečtěte si hodnocení předchozích zákazníků.
Nelekejte se ani, pokud firma webové stránky nemá. Ve stavebnictví není o práci nouze, mnoho firem zákazníky získává pouze díky osobním doporučením.
Ruku k dílu mohou přiložit též učni
Pokud se snažíte ušetřit nebo vás od využití stavební firmy či řemeslníků odrazují dlouhé čekací lhůty, můžete zkusit štěstí na odborném účilišti. Studenti odborných učilišť musí během studia absolvovat odborné praxe, v rámci kterých bývají stavební práce levnější. Oslovte přímo učně nebo nejbližší odborné učiliště a zkuste štěstí.
Rada odborníka: Lukáš Zimandl, ze studia Design4Function:
„Při výběru řemeslníků na poptávkových portálech buďte opatrní, jak zadáváte poptávku. Neměli byste se rozhodovat pouze podle ceny. Zbystřit byste měli také, pokud má řemeslník moc volného času, Sice to nemusí nic znamenat, ale dost možná s ním ostatní neměli úplně dobré zkušenosti.“
Jak vybrat mezi více nabídkami?
Na základě referencí známých i hledání na internetu vyberte několik firem. Nehledejte moc daleko, abyste zbytečně nepřipláceli za každodenní dopravu na stavbu. Firmy kontaktujte a poptejte od nich cenovou nabídku a termín realizace.
Domluvte s nimi prohlídku, aby řemeslníci viděli, v jakém stavu je váš byt nebo dům. S největší pravděpodobností vám poradí plán rekonstrukce trochu upravit nebo doplnit. Také vám řeknou, v jakém stavu budou potřebovat mít stavbu připravenou pro jejich část prací.
Není živnost jako živnost
Pro řemeslníky samozřejmě platí, že mohou dělat jen tu práci, ke které mají oprávnění. Proto například pokrývač, který nemá živnost Zednictví vám nemůže zajistit služby zedníka a tak podobně. Jak živnosti daný řemeslník nebo firma má zjistítte v živnostenském rejstříku. Pokud na nabízené služby nemá dodavatel oprávnění, nemusí to automaticky znamenat, že se vás snaží oklamat. Může například mít externího dodavatele této služby. Zeptejte se.
I u pěstounů se nakonec oprava zatékání kolem oken změnila v renovaci celé střechy. Řemeslníci vám také řeknou, v jakém stavu budou potřebovat mít stavbu připravenou pro jejich část prací. V domě paní Liběny jako podlahová krytina slouží koberec a pod ním je staré lino. Koberec pěstouni odstraní sami, aby urychlili začátek prací. Lino ale zůstane i během rekonstrukce, chrání tak podlahy a usnadňuje úklid.
Když máte nabídky od více stavebních firem, můžete se pustit do porovnávání.
Berte v potaz nejen cenu, ale i rychlost rekonstrukce, kvalitu navržených materiálů a reference. Zvažte i to, jak se vám doposud s firmou jednalo. Pozor ale na to, že schopnost komunikace a milý úsměv nezaručí automaticky kvalitně provedenou práci.
Potřebujete architekta, projektanta nebo statika? Dozvíte se v článku Kdo poradí s rekonstrukcí.
A jak by to u Vás doma mohlo vypadat? Přečtěte si článek Kde hledat inspiraci.
Rada odborníka: Lukáš Zimandl, ze studia Design4Function:
„První konzultace s architektem může být zdarma nebo třeba za hodinovou sazbu. Lidem přitom rozšíří obzory, co je potřeba.“
Shrnutí
Reference a hodnocení – to je to nejdůležitější. Zkušenosti ostatních. Ptejte se, hledejte, neuspěchejte výběr řemeslníků. Je jasné, že se těšíte na nové, lepší, krásnější bydlení, ale na kvalitního řemeslníka se vyplatí si počkat. A pokud jste se rozhodli rekonstruovat svépomocí, pusťte se jen do toho, čím jste si jistí, že opravdu zvládnete.