Jak ušetřit na rekonstrukci

Tipy na levnější, ale přesto kvalitní rekonstrukci

Chystáte se na rekonstrukci, ale neradi byste do ní dali více finančních prostředků, než je skutečně třeba? To je úplně pochopitelné, proto přinášíme pár tipů, jak na ní ušetřit, ale i přes to ji udělat kvalitně.

1. Poraďte se s odborníky

I když se vám bude zdát, že si protiřečíme, tak se nám i z průzkumů mezi veřejností ukazuje, že rady odborníka sice něco stojí, ale můžete díky nim dost ušetřit. Než začnete se samotnou rekonstrukcí, je dobré prodiskutovat váš záměr s architektem. Upozorní na různé technické možnosti a řešení, které by vás ani nenapadly. Navrhne vám například jaké materiály zvolit, čeho se vyvarovat, z čeho je možné vybírat atd. Napadlo vás třeba dát místo příček knihovnu?

Možná Vám přijde vhod přečtení článku Projektant nebo architekt.

Rada odborníka

Lukáš Zimandl ze studia Design4Function:

„Architekt by vás měl rekonstrukcí provést a ukázat různé možnosti. První návštěva a konzultace architekta bývá často za jeho hodinovou sazbu, ale to se vám určitě mnohonásobně vrátí.“

2. Opravujte svépomocí

Některé práce určitě zvládnete udělat sami bez toho, abyste si na ně museli zvát odborníky. Potvrzuje to i průzkum Buřinky, podle kterého se do úprav bydlení svépomocí někdy pustilo 76,8 % Čechů. Určitě sami zvládnete stěhování, vyklízení starého nábytku a doplňků, nějaké bourací práce nebo naopak jednodušší zednické práce či malování a smontování nábytku. Možná budete překvapeni, co všechno zvládnete udělat sami. Návody, rady a postupy, jak toho zvládnout co nejvíc, můžete najít v pořadu Do montérek! nebo v našem článku Rekonstrukce svépomocí.

Zkuste požádat o pomoc i své známé, přátele nebo rodinu. „Řemeslníci nám dali odhad na zapojení vody a odpadu 30 – 80 000 Kč. Můj bratr měl rozpočet necelé 3 000 Kč. Holt, co si člověk neudělá sám, s pomocí rodiny či známých, to ho vyjde hodně draho,“ říká respondent z průzkumu Buřinky. Na oplátku je můžete pozvat na večeři nebo kolaudační party. Pokud nemůžou dorazit osobně, je možné, že vám budou moct alespoň půjčit nějaké nářadí anebo pomůcky ke stavbě.

Pozor ale na přecenění vlastních sil, abyste nakonec nenadělali víc škody než užitku. Na různé odborné nebo nebezpečné práce (např. práce s elektřinou) byste si měli najmout řemeslníky s patřičným oprávněním a ideálně i s dobrými referencemi a zkušenostmi.

3. Využijte dotace

V případě, že se chystáte rekonstrukcí snížit energetickou náročnost bydlení, můžete využít dotačního programu Nová zelená úsporám. Pomůže snížit dopad rekonstrukce na vaši peněženku.

Více informací naleznete na www.novazelenausporam.cz Nebo v našem článku Jak získat dotace.

4. Oslovte učně

Zednické práce, klempíře nebo nábytek na míru můžete poptat také na odborném učilišti. Možná budete čekat déle než u zavedeného řemeslníka, ale za nižší cenu. Nebojte se, učni pracují pod odborným dohledem učitelů, takže nehrozí, že práce bude nekvalitní.

5. Stavební materiál nakupujte chytře

V případě, že se do některých prací pouštíte svépomocí, udělejte si soupis materiálu, ve kterém bude kolik, čeho a za kolik potřebujete nakoupit. Také porovnejte nabídky různých dodavatelů, mohou se lišit i o tisíce korun. Sledujte, zda není materiál, který právě potřebujete (nebo jeho podobná alternativa) u některého dodavatele právě v akci.

Nezapomeňte počítat i s cenou za dopravu. Pokud máte tažné zařízení, vyplatí se vám půjčit si vozík za auto a materiál si na stavbu dovézt sami. Např. v Hornbachu je při nákupu nad 2 000 Kč jeho zapůjčení na 5 hodin zdarma.

Při rekonstrukci svépomocí je potřeba mnoho nářadí. „Ke spoustě oprav vám stačí základní nářadí jako kladivo, nastavitelný univerzální klíč, šroubovák s výměnnými nástavci a tzv. kombinačky. Pokud potřebujete něco většího, například vrtačku s příklepem, můžete si ji snadno půjčit,“ říká Václav Adamec, odborník na rekonstrukce z pořadu Do montérek. Podle průzkumu Buřinky minimálně jednou využilo půjčovnu nářadí 26 % Čechů. Víte, že je možné si ho vypůjčit i ve velkých obchodech, jako je například OBI, Bauhaus nebo DEK?

Změřte a promyslete, kolik jakého materiálu budete potřebovat.

6. Využijte výprodeje a hledejte po bazarech

Na některé věci se vyplatí si počkat. Třeba na výprodeje. Je jasné, že se na nové bydlení těšíte a chtěli byste ho mít krásné a útulné co nejdříve, ale ušetřené finance se určitě ještě budou hodit. Sledujte proto výprodeje a slevy, počkejte, až skončí sezóna nebo si věci místo před Vánoci kupte až chvíli po nich. Nezapomeňte kromě kamenných prodejen kontrolovat i e-shopy.

„S manželem jsme si řekli, že si to doma uděláme na Vánoce hezčí a rozhodli jsme se na podzim zrekonstruovat obývací pokoj. Chtěla jsem mít všechno rychle hotové a hlavně krásné, takže jako třešničku na dortu jsem manžela přesvědčila a koupili jsme nový gauč, který jsme sice úplně nepotřebovali, ale moc se mi líbil. Dali jsme za něj 50 000 Kč. Když jsem úplně ten stejný gauč viděla o pár týdnu v povánočních výprodejích za 25 000 Kč, pořádně jsem si klepala na čelo,“ říká paní Jana z Prahy.

Rekonstrukce je náročná nejen na vaši peněženku, ale i psychiku. O zkušenostech s partnerským životem během rekonstrukce a co se vztahy může rekonstrukce udělat, se můžete dočíst ve článku Vztahy a rekonstrukce.

Kromě výprodejů a slev koukněte i do bazarů nebo různých facebookových skupin, ve kterých lidé nabízejí věci, které už nepotřebují. Můžete tam kolikrát narazit na věci za pár korun, které jsou skoro jako nové. „Po rekonstrukci už nám nezbyly peníze na nový nábytek. Podařilo se mi v jedné skupině na facebooku koupit krásné skříně z Ikey za třetinu ceny. Nebyly nijak poškozené, původní majitel je pouze chtěl nahradit nábytkem na míru,“ říká paní Míša ze Lhoty.

7. Upcyklujte

Takzvaná upcyklace může být dobrý způsob, jak využít starší předměty, a ještě ušetřit. Co to vlastně je? Je to proces, při kterém se využívá již nepotřebný a nepoužívaný materiál k výrobě něčeho nového.

Příkladem může být paletový nábytek na balkon či zahradu. Podobně jako palety mohou posloužit i staré dřevěné bedýnky, které využijete jako poličky, noční stolek nebo box na dětské hračky. Viděli jste už bylinky zasazené v konzervě od rajčat? Designový kousek za pár korun. Různé rostliny budou vypadat skvěle i v zavařovacích sklenicích nebo ve staré retro oprýskané konvičce na čaj. Pozor ale na hromadění starých věcí. Dobře si rozmyslete, zda se vám tyto věci hodí k celkovému stylu.

Spoustu tipů najdete na Instagramu nebo Pinterestu. Určitě si přečtěte i náš článek Kde hledat inspiraci.

Shrnutí: 

Na některých věcech se v průběhu rekonstrukce šetřit rozhodně nevyplatí. Přesto ale najdete výdaje, které můžete snížit. Zbyde vám pak více peněz právě na ty důležité úpravy. Poraďte se na začátku s architektem, ale část prací zkuste zvládnout sami. Nad nákupem stavebního materiálu přemýšlejte a hledejte slevy. Zkuste vdechnout život věcem, které by někdo jiný vyhodil.

Fotogalerie

Architekt nebo projektant může navrhnout rozložení prostoru tak, jak by vás možná ani nenapadlo.
Někde je možné ušetřit poměrně snadno. Například vyklízení zvládnete sami nebo s vašimi blízkými.
Ke spoustě oprav vám postačí základní nářadí. Hodit by se mohl metr anebo kladivo či vodováha.
Přestože se určitě těšíte, až si pořídíte nové vybavení, možná se vyplatí počkat si na slevy a výprodeje.
Co zkusit z něčeho starého vytvořit něco nového a krásného? Stačí troška fantazie a šikovnosti.

Za projektem stojí

SSČS - Buřinka

Autor myšlenky a koordinátor celého projektu rekonstrukce domu pěstounské rodiny

Design4function - Architektonický ateliér Design4function s.r.o.

Autor projektové dokumentace pro rekonstrukci

Let´s build - komplexní služby ve stavebnictví

Realizátor stavebních prací

Mediální partner

Deník Bydlení