Prvok od Buřinky – první 3D tištěný dům v ČR

Jistě jste v mediích zaznamenali zmínky o prvním českém 3D tištěném domu - Prvoku, který se v posledních týdnech stal velmi diskutovaným tématem. Možná Vás překvapí, že Buřinka společně se sochařem Michalem Trpákem začala o Prvokovi hovořit již na podzim 2019. Experiment měl ukázat, jak uživatelsky a architektonicky hodnotná stavba může vzniknout s nasazením robotického ramene. Robotické rameno budující betonovou konstrukci může dát odpověď na to, jak se vyrovnat s budoucím nedostatkem zahraničních pracovníků po epidemii. „Stáli jsme před rozhodnutím, zda tisk domu posunout, ale jsme přesvědčeni, že právě nyní je ideální doba projekt aktivovat. Cítíme velkou odpovědnost co nejvíce zbrzdit významné prořídnutí stavebního trhu a maximálně pomoci stavebním firmám i klientům,“ říká Libor Vošický, předseda představenstva Buřinky.

 

dsc5490.JPG

Dům vytiskne robotické rameno, jímž protéká speciální materiál přímo na místo určení. Robot tiskne rychlostí 15 centimetrů za sekundu, což jsou 2 % možného výkonu. Sám robot je přitom českou novinkou z dílny Trpákovy iniciativy Scoolpt. „Mladý architekt a programátor Jiří Vele, naprogramoval automotive robota pro 3D tisk betonem. Vele přeprogramoval příkazový kód robota tak, aby se místo jednoduchých pohybů, používaných v automotive průmyslu, pohyboval po komplexní geometrii tvaru domu,“ vysvětluje Michal Trpák.

Prvok od Buřinky - celoročně obyvatelný dům ze speciální směsi betonu vyroste za 48 hodin. Dům je nabitý technologiemi, díky kterým je částečně soběstačný a vhodný do přírody, města či na vodu.

Podle Buřinky bude pro české stavebnictví velkým impulsem robotizace, protože umožní povznést obor, zrychlí stavební práce a vpustí do něj pracovníky s digitálními znalostmi. „3D tisk domů či jejich součástí v budoucnosti umožní lidem splnit si sny vlastního bydlení rychleji i levněji. Sériový tisk má potenciál usnadnit bydlení také v sociální oblasti a může pomoci ohroženým skupinám,“ vysvětluje dále Vošický, motivaci, proč se Buřinka stala garantem projektu.

 

3D tisk z betonu fascinuje sochaře Michala Trpáka již několik let. „S kolegy architekty jsme experimenty s touto technologií začali tiskem laviček a výtvarných objektů. Další metou byl tisk domu, obytné sochy, která jsou výtvarným dílem, ale svou funkcí i místem pro život,“ říká Trpák a dodává: „Cílem naší hry s robotem je revoluce nebo evoluce stavebnictví, ale i vizuálního vnímání architektury. Rád bych tvořil organické obytné sochy, které jsou originály svou formou a způsobem výroby, s kontextem k místu a přírodě.“ S Buřinkou na tištěném domě spolupracuje v rámci sochařova projektu Scoolpt společně s výzkumníky z ČVUT a dále s desítkou dodavatelů z oblasti výroby i techniky.

12.jpg