Parkourové hřiště od Buřinky

Pokračujeme v podpoře 3D tisku.

Loňský experiment Prvok, první 3D tištěný dům v České republice, ukázal výhody využití 3D tisku ve stavebnictví. Domov neznamená jen 4 stěny, pro spokojený život je důležitá i dobrá občanská vybavenost. Rozhodli jsme se proto využít technologii 3D tisku k podpoře sportovního vyžití. Na Praze 11 tak nyní vzniká první 3D tištěné parkourové hřiště. Tento projekt je ukázkou spolupráce soukromého sektoru, výzkumné i veřejné sféry.

Bydlení nejsou jen čtyři stěny, je také zásadní mít možnost trávit volný čas venku, bezpečně, blízko domova. Hřišť pro předškoláky je mnoho, ale starší děti moc možností nemají, proto jsme se rozhodli využít inovativní technologii 3D tisku při vytvoření parkourového hřiště. Zároveň chceme potvrdit výhody užití recyklovaného betonu tzv. rebetongu. Je to další milník ve využití této inovativní technologie,“ vysvětluje Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České Spořitelny.

Samotný tisk probíhá během léta na rámové tiskárně ve spolupráci s firmou 3Deposition, která vznikla jako spinoff k výzkumným aktivitám na Vysokém učení technickém v Brně. „Davida Škaroupku a jeho kolegy z VUT jsme poznali při projektu Prvok. Na základě jejich zkušeností s 3D tiskem a s využitím recyklovaného betonu, jsme se rozhodli je oslovit, aby pro nás vytvořili parkourové hřiště“ říká Libor Vošický z Buřinky. „Dlouhodobé odborné studium a vývoj 3D tisku na VUT nás vedlo k založení společnosti 3Deposition. Ve spolupráci s Buřinkou nyní přivádíme 3D tisk blíže lidem, prošlapáváme cestu ostatním nadšencům,” říká David Škaroupka, jednatel společnosti 3Deposition.

Hřiště bude velké 12x14 m. Jako dopadová plocha je použitá litá pryž. Jednotlivé prvky jsou vytištěny na rámové tiskárně z materiálu od Master Builders Solutions CZ a pro zvýšení bezpečnosti a pevnosti vylity betonem. Na základy hřiště je použit betonový recyklát Rebetong, který vyrábí společnost Skanska. O zemní práce, certifikaci a kompletaci hřiště se stará společnosti Work4out.