Xavier Baumaxa ukázal v pořadu „Akce: Rekonstrukce!“, že umí vzít za práci

Známý kytarista a písničkář Xavier Baumaxa je aktérem jednoho z dílů televizního pořadu „Akce: Rekonstrukce!“. Společně s rekonstrukčním týmem v čele s bývalým hokejistou Václavem Adamcem se pustil do přestavby koupelny ve svém domě v Malhosticích u Teplic. A ukázal, že má ruce šikovné nejen pro kytaru. Sám o sobě sice říká, že mu jdou hlavně destrukce, ale cizí mu nebyla téměř žádná ze stavebních prací. Na díl s Xavierem se diváci mohou těšit 20. června v 16:45. Pořad vysílá Česká televize.
 

 
Pořad „Akce: Rekonstrukce!“ nás v každém ze svých 12 dílů zve do jiné rodiny a do jiného bytu či domu, který jako sůl potřebuje nějakou stavební úpravu. Přestavby různých částí domovů realizuje se svým týmem Václav Adamec, bývalý extraligový hokejista a nyní už téměř 20 let řemeslník z povolání. Jeho cílem ale není jen přestavba jako taková. Václav se na několik týdnů stal totiž „mistrem odborného výcviku“ a snaží se předat něco ze svého know-how jak hlavním aktérům pořadu, tak divákům. Ukazuje, jaké práce lze zvládnout svépomocí, s rodinou nebo s kamarády, a ušetřit tak nemalé peníze.

Pořad běží na ČT1 každé úterý v 16:45 a v repríze pak každý čtvrtek v 10:00. Odvysílané díly naleznete na platformě iVysílání České televize. Sponzorem pořadu je Stavební spořitelna České spořitelny. Chystáte-li se doma na nějakou přestavbu, neváhejte a dívejte se. Třeba se přiučíte něco nového, dodáte si odvahy a v neposlední řadě ulevíte rodinnému rozpočtu.
 

A právě jedna z rekonstrukcí proběhla i u českého písničkáře Xaviera Baumaxy. Jak si s ní poradil?

 

Xaviere, u vás v domě jste se pustili do přestavby koupelny. Co se tam všechno dělo?

Řeknu vám, tam se teda děly věci… Krom stěn a nových obkladů jsme se pustili i do stropu, kde zatím bydlely myši a kocour tam za nimi nemohl… To vše jsme museli pořádně vyčistit, obouchat, pobourat. Sehnal jsem asi dvě stě let staré dřevěné trámy, které jsme do stropu zasadili. Prostor krásně rozdělují a designově doplňují. Sundali jsme také starou dlažbu z podlahy a nalepili novou. Dispozičně zůstala většina věcí na stejném místě, šlo nám hlavně o to, aby byl prostor co nejméně náročný na údržbu. Vyměnili jsme tedy původní WC za závěsné a původní umyvadlo na noze za police navrtané na konzolích. Aby se pod vším dalo jednoduše vytírat. Vizuálně jsme celý prostor zvedli. A také jsme nechali udělat nové elektrické rozvody, protože nám tam pořád praskaly žárovky, což mi hodně vadilo.
 

Kdo vymýšlel projekt? Vy, nebo Vašek Adamec?

Návrh jsme si udělali s přítelkyní sami. Dlouho jsme nad ním seděli, malovali, představovali jsme si různé varianty, diskutovali jsme, řešili barvy. Shodli jsme se na tom, že chceme tmavé obklady a dlažbu a bílé a dřevěné doplňky. A když jsme měli toto vše vymyšlené, tak jsme se nejdřív dobře nasnídali, abychom nebyli nervózní, a vyrazili jsme na tři hodiny na nákupy. Vašek nám poradil technické detaily a samozřejmě jsme ho nechali vybrat věci jako spárovačky, lepidla apod. Tomu přeci jen rozumí líp.
 

Do čeho všeho vás Vašek zapojil a co nového jste se naučil?

Pustil jsem se hlavně do bouracích prací. Ty mi jdou. Já jsem totiž celkově takový destruktivní typ. Jít proti systému, něco řezat, sekat – to je moje. Potřebuji hned vidět výsledek. Ale tentokrát jsem musel být i konstruktivní. Zkusil jsem si zednické práce, které jsem doteď nikdy nedělal. Naučil jsem se nahazovat, natahovat zeď, perlinku. Ale také lepit dlažbu a obklady, pracovat s řezačkou. A lépe o tom všem přemýšlet a plánovat.
 

Jak se vám s Václavem pracovalo, byl na vás přísný?

Byl to skvělý parťák a práce s ním šla od ruky. Na začátku mi řekl, hele, Xavi, ty máš koncerty, nech shánění materiálu na mě, ty bys stejně koupil něco, co by nebylo dobrý. A má pravdu, já bych Vaška taky neposlal koupit mi struny. Hodně mi radil, měl jsem třeba nějakou představu, ale pak přišel on a řekl, kdepak, ještě bude potřeba to a to, musíme začít tak a tak… Kdybych si nenechal poradit, měl bych celou koupelnu křivou. Naučil jsem se od něj pár šikovných fíglů, které se mi určitě budou v životě hodit.
 

Takže do další rekonstrukce už se plánujete pustit svépomocí?

Do některých věcí určitě ano. Současně tady připravujeme nový plot, takže se chystám na související zednické práce, natahování lepidlem apod. Myslím, že takové ty přípravné práce můžu už hravě zvládnout sám.
 

Zvládli jste to všichni ve zdraví, nebo byl nějaký pracovní úraz?

Až na můj vyhazovací palec vše v pohodě. Když jsem se učil s řezačkou, byl jsem docela nervózní, protože jsme měli malou rezervu na dlažbu. Nesměl jsem ty řezy zkazit. A jak jsem řezačkou projížděl jeden díl dlažby, vykloubil jsem si palec. Na kameru jsem dělal hrdinu a jen jsem nenápadně syknul. Hlavou mi ale problesklo, že mám druhý den koncert… Naštěstí to brzy přestalo bolet.
 

Máme čekat nějakou tematickou písničku o rekonstrukci?

Jo, to já nikdy nevím, co mě zrovna napadne. Zatím o nějaké konkrétní písničce nepřemýšlím. Ale už jsem napsal dvě písničky o neexistujících zaměstnáních, tak uvidíme, jestli budu takto v tom mém baumaxstylu pokračovat…