Trendy v kuchyních

Trendy v kuchyních
aneb
jak má vypadat kuchyně podle aktuálních trendů?

Ing. Iva Bastlová, DiS.

 

Kuchyně se od dob našich babiček velmi posunuly. Jejich vývoj je však intenzivní i za posledních pár let. Jak vypadají ty trendové, které budou panovat v našich interiérech v následujícím období? Jakým směrem se vydat při rekonstrukci této části bytu?

 

Minimalizace vyčnívajících úchytek

Již několik let je velkým trendem kuchyně bez úchytek. To může být řešeno mechanicky i otevíráním pomocí speciálního mechanizmu na elektřinu. Dvířka se však mohou otevírat i pomocí různých zapuštěných lišt či jiných detailů. Výhodou tohoto řešení je čistější vzhled linky a také eliminace vyčnívajících částí, o které se můžeme při pohybu v kuchyni poranit.

Nábytek v obývací i kuchyňské části se vyrábí v totožném stylu bez úchytek. Foto: Comprex

 

Prosklené skříňky

Vitríny slaví velký návrat! Používají se prosklené skříňky v horní části kuchyně, stejně jako velké prosklené skříně, jež jsou součástí sestavy. Ve většině případů jsou poličky prosvícené, což vytváří pěkný efekt. Než se pro tuto variantu rozhodnete, zvažte, co budete do těchto úložných prostor ukládat. Zde je totiž obsah hlavní dekorativní částí a krabičky s čajem či kávou nebudou to pravé.

Prosklená dvířka jsou trendy a odlehčí celkový vzhled kuchyně. Foto: Trachea

 

Skryté spotřebiče

Je to pár let zpět, kdy kuchyním dominovaly výrazné odsavače par. Nyní je trendem přístroje schovat. Digestoře jsou tedy plně vestavné, takže je v podstatě ani nevidíte. Instalují se do horních skříněk, ale mohou být také integrované v pracovní desce. Lednice jsou rovněž plně vestavné a bez otevření dvířek je od potravinové skříně nepoznáte. Posledním hitem je ukrývání i vestavné mikrovlnné trouby za další dvířka. Kuchyně se tak od obývacího pokoje vůbec neliší.

Integrované odsavače par se řadí mezi hlavní prvky moderních kuchyní. Foto: Franke

 

Police a regály

Na veletrzích a ilustračních fotografiích prestižních výrobců se objevují volně otevřené police, jak v horní části linky, tak i na celé stěně. Zvažte, zda je to pro vás to pravé a zda budete chtít často utírat prach a také to, aby se v běžném životě z tohoto místa nestalo odkladiště nepotřebných drobností.

Otevřené police a regály jsou sice trendové, ale na úklid nejsou ideální. Foto: Diesel Living

 

Matné povrchy

Je to pár let, co byl trendem vysoký lesk. Ta doba je dávno ta tam. Nyní se výrobci předhánějí, kdo bude mít "supermatnější" povrch, na kterém nezůstávají otisky prstů.

 

Použití LED diod

Prosvícení nábytku je nejen trendové, ale také velmi efektní. Vytváří v prostoru zajímavou světelnou atmosféru, kterou můžeme upravit dle nálady. Prosvěcují se nejen prosklené skříňky, LED diodový pásek lze zafrézovat nad sokl, pod pracovní desku a dokonce může být svítidlo i uvnitř skříňky. Osvětlení pracovní desky je nezbytností.

Podsvícení nábytku LED diodami vytváří v prostoru zajímavou atmosféru. Foto: Kuchyně Sýkora

 

Kombinace materiálů

Velmi časté je kombinování materiálů. Nejde jen o různé barevnosti (například tón v tónu), ale i o kombinace matu a dekoru dřeva. Výrobci zacházejí ještě dál a kombinují i různé typy tlouštěk materiálů, například pracovní deska z masivního dřeva je velmi robustní a vedle ní je velmi tenká kompaktní deska.

 

Barevnost

Co se týče barev vedou tmavší odstíny od černé přes šedou až po různé odstíny béžové. Tento trend platí i u dřevin, kdy se více používají tmavé odstíny. Neznamená to však, že bílá a světlé dřeviny by byly pasé. Naopak za sebe bych je doporučovala, protože naše české interiéry nejsou tak prosluněné jako například v Itálii.

 

Celkový vzhled se přibližuje obývacímu pokoji, na který v mnoha případech kuchyně navazuje. Linka tak v podstatě pokračuje a stává se skříňkou s televizí nebo knihovnou. Nejde však jen o vzhled. Kuchyně dnešní doby by měly usnadňovat práci a dobře se udržovat v čistotě, což zabezpečí správný výběr materiálů.

 

Díky Úvěru od Buřinky můžete mít novou kuchyni již za 1460 Kč.

Dle nezávislých recenzí Buřinku doporučuje 98 % klientů (hodnoti.me).

 

Chcete, aby byla kuchyně trendová?

Přečtěte si článek o trendech odkaz.

 

Potřebujete vědět, jak postupovat?

Projděte si krok za krokem v našem doporučení odkaz.

 

Ing. Iva Bastlová, DiS.

 

Kdo je?

 

Iva Bastlová je interiérová designérka, která se oboru věnuje od roku 2002. Navrhuje komplexní interiéry na zakázku a v posledních letech se věnuje také produktovému designu, jako jsou tapety, nábytek, dekorace a další prvky související s bydlením. Kromě návrhářské činnosti vydává odborný magazín Interiéry a publikuje v řadě dalších médiích. Pořádá odborné semináře a školení, kde také přednáší. Organizuje doprovodné programy pro veletrhy o bydlení a navštěvuje řadu zahraničních veletrhů, ze kterých přináší reportáže. Intenzivně sleduje trendy v oblasti interiérového designu, miluje wellness a ráda cestuje.