Styly kuchyní na jednom místě. Znáte všechny?

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Výběr zařizovacích předmětů do interiérů není jen o barvách, ale také o stylu. Než se do konkrétního výběru pustíme, je třeba si definovat styl. Připravili jsme pro vás výběr těch nejčastějších stylů pro kuchyně, abychom vás inspirovali a zjednodušili proces vybírání. Pamatujte však, že každý interiér je jiný a je třeba mu konkrétní barevnost, vzory a tvarosloví definovat. A nejdůležitější je, aby se styl líbil vám a nikoli sousedům, rodičům a kolegům v práci. Vy zde budete bydlet a vám se to musí líbit!

Nejčastější styly kuchyní:

Moderní trendový

Foto: Nolte
Foto: Nolte

Současný styl moderních kuchyní je plný tmavých barev. Používá se černá, antracitová i další odstíny šedé. Častý je dekor kamene, a to jak na pracovní desce, tak i na skříňkách. Dvířka jsou převážně hladká bez úchytek, nebo s použitím zafrézované lišty. Používají se volné police, prosklené skříňky a nezbytností je LED osvětlení.

Moderní minimalistický

Foto: Ballerina
Foto: Ballerina

Minimalistické pojetí kuchyně je o bílé barvě, kterou najdeme na čelních plochách, pracovní desce i obkladu. Zde nenajdete žádný dekor, vše je čisté a lineární. Doplňky jsou velmi často černé, použít však lze i broušený nerez. Bezúchytkové otevírání dvířek je jasnou volbou.

Nadčasový přírodní

Foto: Team 7
Foto: Team 7

V tomto případě se jedná o volbu dřevodekoru, v ideálním případě o pravé dřevo v podobě masivu (spárovky) nebo dýhy, které lze doplnit bílou či krémovou barvou. Úchytky jsou možné v jakémkoli decentním provedení. Pracovní desku doporučujeme v dekoru kamene.

Rustikální

Foto: Maison du monde
Foto: Maison du monde

Rustikální kuchyně by měla být z pravého dřeva. Nutností jsou profilovaná rámová dvířka a výrazné úchytky. Velmi dobře bude vypadat keramický dřez doplněný o stylové baterie, které ladí s dalšími doplňky. Nezbytností je sladit podlahu i obklad za linkou, aby celek působil kompaktně a věrohodně.

Styl francouzské Provence

Foto: Laurens
Foto: Laurens

Rozdíl mezi rustikální kuchyní a tou ve stylu francouzské Provence je hlavně v barevnosti. Francouzská Provence je světlá – bílá, popř. světle šedá či pastelově modrá atd. Místo horních skříněk se dávají pouze police a vše lze doplnit výstavkou nádobí. Hlavním dekorem je levandule či slunečnice, kterou lze použít na nádobí, prostírání a další doplňky.

Retro


Foto: Dromme Kjoken

Foto: Dromme Kjoken

Retro má mnoho podob! Mezi ty nejběžnější patří výrazné barvy od oranžové, žluté, červené až po modré, které se používají na čelních plochách. V interiéru by neměla chybět tapeta s výrazným vzorem – vše ve stejném stylu, např. 60. Let. Celek dotváří hlavně doplňky, spotřebiče, svítidla a další drobnosti.

Industriální

Foto: Marchi group
Foto: Marchi group

Opravdová industriální kuchyně by měla mít skříňky, respektive regály z kovu. Čelní plochy tu v podstatě nejsou a vše je řešeno pouze policemi. Nejčastější barvou je šedá a černá, která může být doplněna výrazným akcentem (např. žluté). Na škodu není pravé dřevo, například jako pracovní nebo masivní stolová deska. Výběr doplňků je také velmi důležitý a musí zapadat do konceptu.

Díky Úvěru od Buřinky můžete mít novou kuchyni již za 1460 Kč.
Dle nezávislých recenzí Buřinku doporučuje 98 % klientů (hodnoti.me).

Chcete, aby byla kuchyně trendová?

Přečtěte si článek o trendech odkaz.

Kuchyně dnes a včera. Jaké byly kuchyně před rokem 89? Pojďte zavzpomínat.

Projděte si krok za krokem v našem doporučení odkaz.