Víte jaké jsou nejžhavější kuchyňské trendy roku 2019?

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Kuchyňský nábytek má své specializované veletrhy. Pravidelně se například každý sudý rok koná při veletrhu Salone del Mobile přehlídka kuchyní Eurocucina v italském Miláně. Co je ale k vidění v lichém roce, jako je ten letošní? To probíhá přehlídka kuchyní Living Kitchen při veletrhu IMM v německém Kolíně nad Rýnem. Tuto akci máme letos již za sebou a tak se pojďme podívat, co bylo k vidění! Připravili jsme pro vás stručný souhrn toho nejzajímavějšího.

 

 

NÁVRAT ÚCHYTEK

Několik let nazpátek panovaly na přehlídkách kuchyňské linky bez úchytek. To se letos změnilo. Úchytky byly k vidění mnohem více, než jsme za poslední dobu byli zvyklí. Jednalo se jak o knopky, tedy jednobodové úchyty, tak i klasické úchyty. Ty se používají ve stejné barvě, jako jsou dvířka pod nimi (např. bílá a bílá, antracitová a antracitová), nebo ve zcela odlišném provedení (černé úchytky a dekor dřeva na dvířkách). Madla se však nepoužívala na všechna dvířka celé kuchyňské sestavy, ale většinou jen na částech, například na kuchyňském ostrůvku nebo spodních dvířkách linky. Ostatní dvířka byla pak bezúchytová. V některém případě se na jedné sestavě použily i dva nebo tři typy úchytek najednou.

 

Foto: Kuchyně Schüller
Foto: Kuchyně Schüller

PROSKLENÉ SKŘÍŇKY

Tento trend panuje již několikátým rokem a výrobci jej vylepšují a používají různými způsoby. Od klasických vitrín v horní části linky se prosklené skříňky dostávají i do velkých skříní nebo dokonce rámují celou sestavu. Používá se čiré, kouřové i mléčné sklo. Samozřejmostí je pak prosvícení korpusu uvnitř, čímž se vytváří velmi zajímavý efekt.

 

Foto: Iva Bastlová
Foto: Iva Bastlová

ŠEDÁ & ŠEDÁ

Bílé kuchyně jsou již pasé, respektive stále se nabízejí, ale nejsou rozhodně těmi hlavními trendy předních zahraničních výrobců. V současné době se novinky předvádí v šedých odstínech od tmavě antracitové až po jemnou šedou. A může jít zcela o šedo-šedou kuchyni, kde je tato barva jak na dvířkách, tak i pracovní desce. Šedá může být jako jednolitá barva, často také imituje beton nebo šedý kámen. Dvířka nemusí být jen zcela hladká, často byla k vidění i dvířka rámová, která vypadala také hodně zajímavě.

 

Foto: Nolte
Foto: Nolte

DEKOR DŘEVA

Šedá a popřípadě bílá se kombinuje s dřevodekorem, a to jak s pravým dřevem (masivem) a dýhou (tenkým plátkem dřeva, který je nalisovaný na podkladu), tak i s materiály, které dřevo jen imitují (lamina, lamináty, folie). K vidění bylo světlé a tmavé dřevo, s jemnou i výraznou kresbou. Designéři si pohrávají také s kresbou a směry let – kombinuje se horizontální a vertikální směr let na jedné sestavě.

Foto: Ballerina

 

Foto: Ballerina
Foto: Ballerina

ČERNÁ NEBO ZLATÁ?

Chromované nebo nerezové doplňky (úchytky, lišty, rámy, baterie atd.) jsou také mimo trendový směr. V současné době se v trendových kuchyních objevují akcenty černé, které jí dodávají lehce industriální styl. Řadu uživatelů překvapí použití zlatých povrchů, které se objevují na úchytkách, detailech nebo dokonce i na zlaté baterii či dřezu.

 

Foto: Iva Bastlová
Foto: Iva Bastlová

Díky Úvěru od Buřinky můžete mít novou kuchyni již za 1460 Kč.
Dle nezávislých recenzí Buřinku doporučuje 98 % klientů (hodnoti.me).

Chcete, aby byla kuchyně trendová?

Přečtěte si článek o trendech odkaz.

Kuchyně dnes a včera. Jaké byly kuchyně před rokem 89? Pojďte zavzpomínat.

Projděte si krok za krokem v našem doporučení odkaz.