Vývoj jde stále vpřed a netýká se jen techniky, jako jsou mobilní telefony, ale i vybavení našeho domova. Zamyslete se nad tím, než začnete rekonstrukci - hned se vám bude plánovat lépe.

Pamatujete si ještě, jak vypadaly kuchyně před rokem 1989? Nejenže se na jejich dodání muselo čekat řadu měsíců, ale výběr byl také velmi omezený, pokud jste si mohli vůbec vybrat. Některé kuchyně byly plechové, jiné vyrobené z lamina. Varné centrum, tedy sporák byl volně stojící, stejně jako lednice, která stála často v chodbě. Za dvířky skříňky jsme našli jen police a zásuvky se používaly v minimální míře. Horní dvířka se otevírala pouze na panty a přiznejte se, kdo se o ně neuhodil? Výška pracovní desky byla také standardizovaná na 85 cm a jestli to pro vás bylo málo, nikoho nezajímalo. Slovo ergonomie bylo tabu stejně jako výběr dekorů. To už je však naštěstí za námi.

 

Volně stojící sporák patří mezi typické prvky dřívějších kuchyní.

Co se stalo po roce 1989?

Zlatá devadesátá léta byla ve znamení "boomu" v zařizování a rekonstrukcích. Najednou bylo možné si zvolit výrobce, ale i přesný tvar, materiál a barvu kuchyňské linky. Začaly se používat také výsuvy a další prvky, které nebyly dříve dostupné. Mnozí si ještě vzpomenou na multifunkční sloupy, světelné rampy, nepraktické barové předěly, nad kterými se dnes je pousmějeme. Výrobci nepotřebovali reklamu - nestíhali vyrábět. Řada zákazníků se spálila a kuchyni po zaplacení nedostala, řada výrobců zkrachovala. Kvalita materiálů nebyla tak ožehavá, protože už jen to, že bylo z čeho vybírat, byl zázrak. Slovo ergonomie nebylo ještě tak často skloňované, stejně jako následování trendů. Přiznejme si, že i v kuchyních to bylo jako na "divokém západě".

Keramické obklady a vyčnívající úchytky jsou jasnými představiteli kuchyní před více než 10ti lety. Foto: Delightfull

Kuchyně dnešní doby

V současné době, téměř 30 let po sametové revoluci, je situace stabilní a velmi pozitivní. Dnešním standardem jsou praktické plnovýsuvy, takže se nemusíme tolik ohýbat a vše ve skříňkách přeskládat než vyndáme nádobu v zadní části. Rohové skříňky mají speciální kování, horní skříňky se vyklápí nahoru a riziko úrazu je minimální. Spotřebiče jsou vestavné, pečící i mikrovlnné trouby se umísťují do výšky, abychom se nemuseli ohýbat. Materiály jsou kvalitní, mají velkou životnost a dobře se udržují v čistotě. Kuchyni si lze objednat jak v kuchyňském studiu, kde si většinou vybíráte z typizovaných rozměrů, nebo nechat vyrobit na míru. A zvolit si můžete jak českého, tak i zahraničního výrobce, v různých cenových relacích.

Bezúchytková dvířka, kombinace materiálů a neutrální barevnost jsou ukázku kuchyní dnešní doby. Foto: Kuchyně Sýkora

 

Než se zcela rozhodnete pro konkrétní kuchyni, zapřemýšlejte, kolik v ní budete trávit času, jak dlouho by vám měla kuchyně sloužit a co vše by měla splňovat.

 

Chcete, aby byla kuchyně trendová?

Přečtěte si článek o trendech - odkaz.

Potřebujete vědět, jak postupovat?

Projděte si krok za krokem v našem doporučení - odkaz.