8 nejčastějších chyb při rekonstrukci

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Rad a návodů, jak postupovat při realizaci nové kuchyně, najdete na internetu, v magazínech nebo různých knihách celkem dost. Existuje však několik bodů, kterých byste se měli vyhnout, ať máte představu o stylu a typu kuchyně jakýkoli.

Dispozice dle původních vývodů

Jeden z nejčastějších nešvarů je zachování původních rozvodů vody, odpadu, elektřiny a popřípadě plynu. Lidé mají většinou strach z úprav, ať už jde o stávající a obývaný byt či dům nebo novostavbu. I v novostavbě totiž mohou být rozvody udělány nevhodně a je třeba je před montáží kuchyně změnit. Klienti se obávají komplikací, navýšení ceny, hledání řemeslníků a jejich kontrole atd. Kuchyňská linka je však celkem finančně náročná, nemění se každých pět let, a tak stojí za to ji mít ergonomickou, praktickou se správnou dispozicí i za cenu přesunutí například přívodu vody a odpadu o 1 a půl metru doleva.

Zcela opačným jevem je potřeba radikální změny, i když může být k horšímu. Pokud jsou rozvody na správných místech, nedělejte změnu jen pro změnu.

Pokud to lze, nechte upravit vývody tak, aby byla kuchyně maximální ergonomická a praktická. Foto: Trachea

Pokud to lze, nechte upravit vývody tak, aby byla kuchyně maximální ergonomická a praktická. Foto: Trachea

Velký ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek je častým přáním mnoha zákazníků. Vidí krásné velké kuchyně s obřími ostrůvky v magazínech a filmech a touží po nich. Bohužel většina místností není tak velká, aby se sem vešel velký ostrůvek a k tomu ještě dostatečně velký jídelní stůl, popřípadě i pohodlná pohovka v obývací části. Než si kuchyni s velkým ostrůvkem objednáte, ujistěte se, že se do prostoru vejde vše, co potřebujete.

Velký ostrůvek si dejte pouze tam, kam se opravdu vejde včetně ostatního vybavení. Foto: Mobalpa

Velký ostrůvek si dejte pouze tam, kam se opravdu vejde včetně ostatního vybavení. Foto: Mobalpa

Nevhodný materiál

Vyhněte se výběru málo odolného materiálu na exponovaná místa, jako je například obklad za pracovní deskou. Zde je ideální odolný laminát, kovolaminát, velkoformátová keramika a kalené sklo. Dejte si pozor, zda je sklo za varnou deskou kalené, jinak může dojít k prasknutí. A pokud nejste milovníci domácích prací, vyhněte se i mozaice, kde je velké množství spár, jež jsou náročné na údržbu.

Dřez s horní montáží

Jestliže jste se shlédli v umělém či přírodním kameni nebo kompaktu na pracovní desku, můžete si dovolit dřez se spodní montáží. Tato varianta je mnohem praktičtější, protože na pracovní desce nejsou žádné spáry ani výstupky. V tomto případě je téměř hřích použít dřez s montáží se shora.

Dřez se spodní montáží lze instalovat k pracovní desce z kompaktu. Foto: Abet Laminati

Dřez se spodní montáží lze instalovat k pracovní desce z kompaktu. Foto: Abet Laminati

Nedostatek elektrických zásuvek

Naplánujte si dostatek zásuvek na elektrické spotřebiče. Nejde jen o ty trvale zabudované jako je lednice, trouba atd., ale také o ty drobné jako je mixér, toustovač, kuchyňský robot, remoska atd. Zásuvky mohou být nejen na obkladu - zadní desce, ale velmi vhodné jsou i výsuvné typy, které jsou ukryty v horních skříňkách, v boku skříňky nebo v pracovní desce.

Elektrické zásuvky mohou být ukryté v pracovní desce nebo nábytku. Foto: Ballingslöv

Elektrické zásuvky mohou být ukryté v pracovní desce nebo nábytku. Foto: Ballingslöv

Malý odpadkový koš

Pokud často vaříte, volte místo sorteru s mnoha malými nádobami jednu nebo dvě větší nádoby, kam se vejde více než jedna zmačkaná pet láhev. Pod dřez je ideální umístit nádobu na bio odpad a koš na tříděný odpad s větším objemem mít vedle.

Neprofesionální montáž

Kuchyni musí montovat profesionál! Vše musí sedět, být v rovině a fungovat. Čím jsou materiály kvalitnější, o to víc vás bude mrzet jejich poničení při montáži. Nešetřete na nesprávných místech!

Nic není zadarmo - ani návrh

Počítejte s tím, že cena za návrh je buď započtena v ceně linky, nebo se nejedná o kvalitní návrh, ale za pár minut vytvořený obrázek bez souvislostí. Pokud potřebujete poradit a vše promyslete do detailu, zaberete to čas a chce to profesionální přístup. A za to se platí a dle zkušeností i vyplatí!

Díky Úvěru od Buřinky můžete mít novou kuchyni již za 1460 Kč.
Dle nezávislých recenzí Buřinku doporučuje 98 % klientů (hodnoti.me).

Chcete, aby byla kuchyně trendová?

Přečtěte si článek o trendech odkaz.

Kuchyně dnes a včera. Jaké byly kuchyně před rokem 89? Pojďte zavzpomínat.

Projděte si krok za krokem v našem doporučení odkaz.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Kdo je?

Iva Bastlová je interiérová designérka, která se oboru věnuje od roku 2002. Navrhuje komplexní interiéry na zakázku a v posledních letech se věnuje také produktovému designu, jako jsou tapety, nábytek, dekorace a další prvky související s bydlením. Kromě návrhářské činnosti vydává odborný magazín Interiéry a publikuje v řadě dalších médiích. Pořádá odborné semináře a školení, kde také přednáší. Organizuje doprovodné programy pro veletrhy o bydlení a navštěvuje řadu zahraničních veletrhů, ze kterých přináší reportáže. Intenzivně sleduje trendy v oblasti interiérového designu, miluje wellness a ráda cestuje.