3 tipy jak si propojit kuchyň s obývákem

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Velký otevřený prostor s dostatkem světla patří mezi toužebná přání mnohých. Lidé si představují, jak se zde bude krásně vařit, přitom hostit přátele nebo mít děti na očích. Ano, doba malých zcela uzavřených kuchyní je dávno pryč. Opravdu?

Stejně jako na malý, tak i na velký prostor se musí chytře. V plánech nebo při prohlídce prázdného bytu vypadá místnost tak velká, a ještě když tam zasvítí slunce, je to učiněný ráj. Ale!
Jakmile se začnou umísťovat zařizovací prvky, tak se místnost opticky zmenšuje a nejednou můžete mít pocit, že se sem nevejde vše, co jste si představovali.

Propojte interiér pomocí jednoho materiálu nebo barvy. Foto: Kuchyně Sýkora

Propojte interiér pomocí jednoho materiálu nebo barvy. Foto: Kuchyně Sýkora

Rada č. 1

Řešte místnost jako celek. Vytvořte si půdorys, kde bude nábytek a další zařizovací předměty v reálném měřítku. Tak zjistíte, zda se vám sem vejde kuchyňský ostrůvek, velký jídelní stůl, který potřebujete mít rozkládací, a zda se při rozložení stolu dá v místnosti pohybovat. Jestli je zde dostatek prostoru pro rohovou pohovku a křeslo s malým stolkem atd. Přání a představ může být mnoho, každý prostor má své limity a s nimi je třeba počítat.

Pokud máte dispozici od developera nebo stavební firmy, ujistěte se, zda jsou v plánech rozměry nábytku v odpovídajícím měřítku. Nejednou se stalo, že stůl pro čtyři neodpovídal rozměrům ani pro dva, že velká pohovka byla spíše malá lavice apod.

Varianty propojení
Kuchyně může být propojena pouze s jídelnou a obývací pokoj je hned vedle, kam se vchází například velkými dvoukřídlými skleněnými dveřmi. To je ideální pro větší rodinu, kdy má každý jiné koníčky a všichni se schází na společné večeře. Další možností je spojení kuchyně, jídelní a obývací části do jedné místnosti, což je vhodné pro lidi, co rádi konverzují a mají časté návštěvy. V tomto případě musí být pokoj opravdu dostatečně velký, aby zde zůstaly mezi nábytkem dostatečné komunikační zóny. Velkou místnost lze propojit dále s příležitostnou pracovnou, umístit sem například piano nebo klavír a mít tak opravdu multifunkční pokoj.

Jeden prostor může sloužit jako kuchyně, jídelna, obývací pokoj i pracovna. Foto: Cada design

Rada č. 2

Aby interiér vypadal jako celek, je třeba dodržet soulad jednotlivých materiálů a jejich vzájemnou provázanost. Vhodné je použít stejné materiály na nábytek, kdy linka volně navazuje na obývací část a stává se například knihovnou nebo skříňkou na televizi. Nemusí se striktně prolínat všechny použité materiály, ale aspoň jeden hlavní by měl prostor sjednocovat.

Nový trend

Jedním z posledních trendů v zařizování kuchyní a obývacích pokojů je částečné uzavření kuchyňského pracoviště. K tomu se využívají různé nábytkové segmenty, které slouží jako knihovny, regály či skříňky na ukotvení televize. Kuchyňská linka se také uzavírá za skleněné nebo sklopné dveře a jiné speciální kování. To vše se děje z jednoho praktického hlediska - není vidět na pracovní nepořádek a když vám přijde nečekaná návštěva, nemusíte být ve stresu. To u otevřených konceptů není možné a každý vám vidí až do dřezu.

Rada č. 3

Sjednoťte podlahovou krytinu v celém prostoru! Místnost bude opticky vypadat větší a nebudete muset použít žádné přechodové lišty. Zvolte odolnou krytinu a propojte ji s předsíní, celý interiér bude bezprahový a harmonicky sladěný již od podlahy.

Jestliže chcete mít interiér bytu či domu opravdu harmonický, zařiďte si jej v jednotném stylu. Zvolte si na začátku barevnost a materiály a těch se držte až do konce!

Díky Úvěru od Buřinky můžete mít novou kuchyni již za 1460 Kč.
Dle nezávislých recenzí Buřinku doporučuje 98 % klientů (hodnoti.me).

Chcete, aby byla kuchyně trendová?

Přečtěte si článek o trendech odkaz.

Kuchyně dnes a včera. Jaké byly kuchyně před rokem 89? Pojďte zavzpomínat.

Projděte si krok za krokem v našem doporučení odkaz.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Kdo je?

Iva Bastlová je interiérová designérka, která se oboru věnuje od roku 2002. Navrhuje komplexní interiéry na zakázku a v posledních letech se věnuje také produktovému designu, jako jsou tapety, nábytek, dekorace a další prvky související s bydlením. Kromě návrhářské činnosti vydává odborný magazín Interiéry a publikuje v řadě dalších médiích. Pořádá odborné semináře a školení, kde také přednáší. Organizuje doprovodné programy pro veletrhy o bydlení a navštěvuje řadu zahraničních veletrhů, ze kterých přináší reportáže. Intenzivně sleduje trendy v oblasti interiérového designu, miluje wellness a ráda cestuje.